| Engine Displacement | 125cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Single Cylinder, Air cooled | |
| Mileage Per Liter | 40 Kmpl (Approx) Mileage | |
| Top Speed Ability | 100 Kmph (Approx) Top Speed | |
| Maximum Power | 8.6 Bhp @ 7500 RPM | |
| Maximum Torque | 7.2 NM @ 6000 RPM | |
| Kerb Weight | 100 Kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Disc |
| Name | Speeder Volex 125 |
|---|---|
| Model | Volex 125 |
| Color | Black-Yellow, Blue, Red, |
| Price | Tk 124,500 |
| Brand | Speeder |
| Type | Scooters |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Single Cylinder, Air cooled |
|---|---|
| Displacement | 125cc |
| Maximum Power | 8.6 Bhp @ 7500 RPM |
| Maximum Torque | 7.2 NM @ 6000 RPM |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Yes |
| Starting | Kick & Electric |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet-multiplate |
| Transmission | Auto |
| Bore | 52.4 mm |
| Stroke | 57.8 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 40 Kmpl (Approx) |
|---|---|
| Max Speed | 100 Kmph (Approx) |
| Chassis | Single Cradle Frame |
|---|---|
| Body Type | Yes |
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Twin Shock |
| Length | 1860 mm |
|---|---|
| Width | 680 mm |
| Height | 1070 mm |
| Fuel Capacity | 5 Litrers |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Wheelbase | 1290 mm |
| Kerb Weight | 100 Kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | Led |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Mf |
| Battery Capacity | 5 Litrers |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | 70-90/14 , 80-90/14 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Yes |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Single Disc |
| Rear Brake | Disc Brake |
| Front Tyre Pressure (Rider) | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | Yes |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | Yes |
| Battery | Mf |
| Brake/Tail Light | led |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Works great as long as you be patient
Engine Disp: 125 Cc Engine
Engine Type: Air-Cooled, 4 Stroke Petrol Engine
Mileage PL: 50 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 90 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 11.26 Bhp @ 8500 RPM
Brakes Style: Front: Hydraulic Disc & Rear: Drum Brake
View Details →
Engine Disp: 125cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4 Stroke, Air Cooled, Petrol Engine
Mileage PL: 50 kmpl Mileage
Top Speed: 87 kmph Top Speed
Maximum Power: 7.2kw/8000rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 110cc Engine
Engine Type: Air cooled, 4-stroke
Mileage PL: 50 kmpl Mileage
Top Speed: 100 kmph Top Speed
Maximum Power: No
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 125cc Engine
Engine Type: 4-stroke, single cylinder, air-cooled
Mileage PL: 60 Kmpl Mileage
Top Speed: 120 Kmph Top Speed
Maximum Power: 4.8 kw @ 8000Rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 124 cc Engine
Engine Type: Air cooled, 4 stroke, SI HET BS-VI Engine
Mileage PL: 65 Kmpl Mileage
Top Speed: 93 Kmph top speed
Maximum Power: 10.7 bhp @ 7500 rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 149.6 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-stroke, Air cooled
Mileage PL: 50 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 110 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 9.0Ps @ 7500 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 109cc Engine
Engine Type: 4-stroke, single cylinder, air-cooled.
Mileage PL: 60 kmpl Mileage
Top Speed: 85 kmph Top Speed
Maximum Power: Info not available
Brakes Style: Brake: Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 109.7cc Engine
Engine Type: single cylinder , 4 stroke
Mileage PL: 69.3 Kmpl Mileage
Top Speed: 90 Kmph Top Speed
Maximum Power: 8.4 PS @ 7500 rpm
Brakes Style: Brake: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 149 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, Air cooling Four Strokes
Mileage PL: 50 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 95 Kmph (Approx) Max Speed
Maximum Power: 8.4KW (8,000 rpm)
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 148 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Stroke, Air-cooled
Mileage PL: 50 KM/L Mileage
Top Speed: 110 KM/H Top Speed
Maximum Power: 8.5/7500rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear:Dram
View Details →